İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ’NİN “HOCALI KATLİAMI” PROGRAMINA KATILDI

  • 20 Şubat 2018 Salı - RESMİ ZİYARETLER -

Milletvekilimiz Dr. Suat ÖNAL,  Hocalı Katliamı programına konuşmacı olarak katıldı.

AZERBAYCAN'IN Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası'nda 26 yıl önce Ermeni kuvvetleri tarafından katledilen 613 kişi, İstanbul YeniYüzyıl Üniversitesi'nde düzenlenen 'Hocalı'ya Adalet Haftası' etkinliğiyle anıldı.

Etkinlik, Türk ve Azeri milli marşların okunmasıyla başladı ve konuşmalarla devam etti.

'Hocalı'ya Adalet Haftası' etkinliğine, Osmaniye Milletvekilimiz Dr. Suat ÖNAL  ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, ,Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Yadulla Paşayev, Makedonya Milletvekili Enes İbrahim, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı eski milletvekili Elövset Agalarov, Azerbaycan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Ahmet Şahidov, Rauf Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça, Gençlik İçtimai Birlik Başkanı Farid Şahbazlı, İstanbul Hocalı Programları Genel Koordinatörü İsmail Hakkı Şener ve İstanbul YeniYüzyıl Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Şeyhmus Ortakaya katıldı.

 

"AZERBAYCAN'IN ACISI ACIMIZ, SEVİNCİ SEVİNCİMİZDİR"

Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarına ortak olduğuna vurgu yapan AK Parti Osmaniye Milletvekilimiz  Suat Önal, burada yaptığı konuşmada  "Resmi kayıtlarda 613 sivilin hunharca katledildiği, 106'sı kadın 83'ü çocuk 7'den fazlası yaşlı diye ifade edilirken gayri resmi kayıtlarda bu sayının bin 300'ün üzerinde olduğu biliniyor. Bin 275 kişi esir alındı ve 150'sinin akıbeti bilinemiyor. Azerbaycan'ın coğrafi olarak 5'te 1'lik bölümü işgal edilmiştir. Bu soykırımı yapanları kınıyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısı acımız sevinçleri sevincimizdir. Gerçekleştirilen katliamda saldırı suçu ve barışa karşı suçlar açısından uluslar arası hukuk ihlal edilmiş ve sorumlulara uluslar arası düzeyde cezai yaptırım uygulanmamıştır" dedi.

"BİZİM AZERBAYCAN'I SAVUNDUĞUMUZ GİBİ ONLAR DA BİZİ SAVUNUYOR"

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın haklarını uluslar arası alanda savunuyoruz ve devam edeceğiz diyen Önal, "Onlar da her zaman Türkiye'yi savunmakta ve bizim hukukumuzu her yerde en üst düzeyde gözetmektedir. Geçen ay yapılan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde güncel tartışmalar bölümünde Türkiye'nin Afrin'e yapmış olduğu operasyon malum çevrelerce Türkiye'yi uluslararasında zor bir pozisyona sokmak isteyenlerin girişimiyle tartışma açılmıştı. Orada da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin Azerbaycan delegasyonu başkanı Samet Seyidov da 'Bu ne bir işgal ne bir saldırıdır. Bu teröre karşı yapılan bir harekattır. DAEŞ ve PKK isimli iki terör örgütüne karşı düzenlenen bir harekattır ve bölgeyi terör örgütlerinden temizleme amaçlıdır. Türkiye, yalnız Türkiye için değil aynı zamanda Avrupa için de savaşıyor' şeklinde ifadeler kullanarak bizim haklılığımızı savunmuştur. Bu ifadelerden sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine bizzat teşekkür etmiştir. Sadece Azerbaycan'daki kardeşlerimiz değil tüm dünya üzerindeki soydaşlarımızın sorunları bizim sorunumuzdur. Maalesef akan kan Müslüman ve Türk kanı olunca dünya kör oluyor, sağıyor oluyor ve seyirci kalmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Anma etkinliğinde yapılan konuşmaların ortak mesajı "Tek millet iki devletiz" oldu.

 

Konuşmaların ardından Azerbaycan Sanat Akademisi Koordinatörü Aybeniz Haşimova'nın öncülüğünde akademi öğrencilerinin müzik resitali gerçekleşti. Anma programı plaket töreninin ardından son buldu.

 

Yorumlar

    Yorum Bulunamadı...
    İlk yorum ekleyen siz olun

Yorum Yaz