OSMANİYE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN YİLDÖNÜMÜ İLE İLGİLİ KONUŞMA YAPTI

  • 9 Ocak 2018 Salı - TBMM FAALİYETLERİ -

Osmaniye Milletvekilimiz Dr. Suat ÖNAL TBMM de Gündem Dışı söz alarak, 7 Ocak Osmaniye'nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıldönümü ile ilgili konuşma yaptı.

Milletvekilimizin konuşma Metni:

 

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri;

 

7 Ocak Osmaniye'nin kurtuluşunun 96. yıl dönümü üzerine gündem dışı söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle, Genel Kurulu ve televizyonlarının başında bizleri izleyen aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, Osmaniye'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıl dönümünü 7 Ocak Pazar günü Osmaniye'de büyük bir coşkuyla kutladık. Kahraman ecdadımızın, Birinci Dünya Harbi'nde her cephede olduğu gibi Çukurova'da da yokluk ve kıtlık içerisinde âdeta yedi düvele karşı destansı bir mücadele vererek iman gücüyle kazandığı şanlı zaferi, bu zaferi kazanan kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla andık.

Çukurova bölgesinde, 3 Ocak İçel'in, 5 Ocak Adana'nın, 6 Ocak Ceyhan'ın, 7 Ocak Osmaniye'nin, 8 Ocak Erzin'in, 9 Ocak da Dörtyol'un düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olup her yıl coşku ve heyecanla kutlanırken; özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde, İstiklal Savaşı öncesinde olduğu gibi, ülkemize karşı takınılan haince tutumlar, Devletimizi bölmeye ve parçalamaya yönelik yapılan planlar karşısında bu kutlamalar birlik ve beraberliğimiz ve dünyaya verilen mesaj açısından çok daha anlamlı hale gelmiştir.

Değerli Milletvekilleri, bilindiği gibi 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi'nin hemen akabinde Anadolu haçlı ruhuyla işgal edilmiş, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa önce İngilizlerin, ardından da Fransızların kontrolüne girmişti. Fransızlar daha sonra Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye'yi de işgal ederek genç-yaşlı, kadın-erkek demeden masum insanları vahşice katletmiş, ağıtlara da konu olan mezalimi sergilemişlerdir. Tarih boyunca esaret yerine şehadeti, zillet yerine izzeti tercih eden aziz ecdadımız tüm Anadolu'da olduğu gibi Osmaniye'de de kahramanca işgalcilere karşı mücadele ederken, Kurtuluş Savaşı'nın Osmaniye'deki kahramanlarından Saim bey, Rahime Hatun, Palalı Süleyman, Hasan Çavuş, Cerit Süleyman, Kara Güvenlerin Halil, Ali Gök Mustafaoğlu ve arkadaşları

"Esaret zincirine gelemez bu asil millet, şehitlik rütbe bize

Cennet vatanımıza göz dikenler, elbet sonunda gelir dize

Dünya âlem bilsin ki sarsılmaz çelikten imanımız var

Alemlerin Rabbine sığındık, Yüce ALLAH bize Yar.

diye haykırarak, korkmadan, yeise düşmeden, düşmanları, işgal kuvvetlerini yurdumuzdan kovmuşlardır.

Değerli milletvekilleri, ecdadımız o yokluk ve kıtlık içinde geçen günlerde konu Vatansa gerisi teferruattır diyerek bir oldu, birlik oldu, tefrikaya girmeden yaşlı-genç, kadın-erkek, kız-kızan hep birlikte savaştılar. Merhum Mehmet Akif Ersoy'un Girmeden tefrika bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez

dediği gibi yürekleri bu Cennet Vatan için, bu İlahi ezan için, şanlı bayrağımızın semalarda ebediyen dalgalanması için bir çarptı ve canlarıyla, kanlarıyla bedel ödeyerek bu Aziz Vatanı bize miras bıraktılar. Kurtuluş Savaşı'ndaki destansı mücadelede nasıl ki Antep'in "gazi" unvanını, Maraş'ın "kahraman" unvanını, Urfa'nın da "şanlı" unvanını hak ettiği gibi Osmaniye de yiğit insanlarıyla milletin gönlünde "yiğit Osmaniye" unvanını kazanmıştır.

Değerli milletvekilleri, Anadolu'yu yurt tuttuğumuz 1071 Malazgirt Zaferi'nden beri ülkemiz üzerinde emelleri olan, bizi bu coğrafyadan silip atma arzusuyla yanıp tutuşanların yine bugünlerde de boş durmadıkları apaçık ortadadır. Hemen yanı başımızda Suriye ve Irak olmak üzere bir çok Müslüman ülkede çıkarılan kargaşa, akıtılan göz yaşı ve kanın senaryosunu hazırlayan şer güçler ve onların taşeronları, ülkemizin birliğini, beraberliğini bozmaya yönelik organize faaliyetlerine devam etmektedirler. Millet olarak bugün de bize düşen Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, tüm etnik unsurlarıyla ecdadımıza yakışır bir şekilde kurtuluş mücadelesindeki gibi birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek ve tefrikaya düşmemektir.

Bu vesileyle bugün Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini yakan başta Gazi Mustafa Kemal ve aziz silah arkadaşları ile tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, Osmaniyeli hemşehrilerimizin ve tüm aziz milletimizin kurtuluş bayramını tekrar kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar

    Yorum Bulunamadı...
    İlk yorum ekleyen siz olun

Yorum Yaz