TBMM’DE GÜNDEM DIŞI SÖZ ALARAK KONUŞMA YAPTI

  • 9 Ocak 2015 Cuma - BASINDAN -

Sayın Milletvekilimiz Dr. Suat ÖNAL, 7 Ocak Osmaniye'nin Kurtuluş Yıl Dönümü üzerine gündem dışı konuşma yaptı. Milletvekilimizin yaptığı konuşma tutanağı;

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
24. Dönem 5. Yasama Yılı
39. Birleşim 07 Ocak 2015 Çarşamba

SUAT ÖNAL (Osmaniye) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 7 Ocak Osmaniye'nin Kurtuluş Yıl Dönümü üzerine gündem dışı söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle Genel Kurulu ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, Osmaniye'nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93'üncü Yıl Dönümü bugün Osmaniye'de yine büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlanıyor. Kahraman ecdadımızın Birinci Dünya Harbi'nde her cephede olduğu gibi Çukurova'da da yokluklar ve olumsuzluklar içerisinde verdiği destansı mücadelede iman gücüyle kazandığı zaferi hep beraber bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.

Değerli milletvekilleri, sizin de bildiğiniz gibi 30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından sonra Anadolu Haçlı anlayışıyla işgal edilmişti. Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa başlangıçta İngilizlerin, daha sonra da Fransızların kontrolüne bırakılmıştı. Fransızlar daha sonra Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye'yi de işgal etmişler, bu işgal esnasında genç yaşlı, kız kızan demeden masum insanları vahşice katlederek ağıtlara da konu olan birçok zulmü sergilemişti. Ancak Malazgirt Zaferi ile Anadolu'yu yurt tuttuğumuz tarihten beri Anadolu coğrafyasında gözü olan Haçlı ruhunun topyekûn bu işgaline rağmen ecdadımızın destanlar yazarak gösterdiği kahramanlık bir kez daha tarihe geçti. Esarete asla alışık olmayan ecdadımızın sembol isimlerinden birisi de vatan için kahramanca çarpışırken Osmaniye'de şehit olan Rahime Hatun'du. Rahime Hatun'la birlikte Palalı Süleyman, Hasan Çavuş, Muhammed Hoca, Borazan Mehmet, Nacar Ökkeş ve arkadaşları Osmaniye'nin kurtuluşunda kahramanca mücadele ettiler. Osmaniyeli merhum şairlerimizden Salih Safa Yazar'ın;

Korkaklığı bilmez, hiç tanımazsın

Sen ey Gavurdağlım, Osmaniyelim

Bırak seni yazan böylece yazsın

Sen ey Gavurdağlım, Osmaniyelim

Dizeleriyle şiirinde tanımladığı gibi hiç korkmadılar ve esaret yerine şehadeti arzu ettiler. Öyle ki Sevr Antlaşması'yla dağıtılan ordumuz, işgal edilen yurdumuz, her yerde tutuklanan gençlerimiz olsa da kahraman ecdadımız ümitsizliğe kapılmadı ve tüm yokluklara karşı âdeta şu dizeleri haykırdı:

Esaret zincirine gelemez bu asil millet, şehitlik rütbe bize!

Cennet vatanımıza göz dikenler, elbet sonunda gelir dize!

Dünya âlem bilsin ki; asla vazgeçilmeyecek kutsallarımız var

Sabrımız taşmaya görsün, bak nasıl oluyor, bu dünya size dar

Evet, kahraman ecdadımızın kanıyla, canıyla mücadelesi sonunda Anadolu 7 düvele dar geldi ve geldikleri gibi de geri gittiler. Kurtuluş Savaşı'nda şehit olan Rahime Hatun ve diğer şehitlerimizin anısına Osmaniyeli hemşehrilerimiz Osmaniyeli şehitlerimizin de hemen önünde medfun bulunduğu Osmaniye Envar-ül Hamit Camii'sinde halk adıyla Büyük Cami'de bugün sabah namazında büyük bir kalabalıkla, coşkuyla toplandılar hatimler indirdiler ve bir kez daha şehitlerimizi dualarla anarak vefalarını gösterdiler.

Değerli milletvekilleri, gördüğünüz gibi konu vatan, bayrak, ezan olduğunda Türk, Kürt, Çerkez ayrımı yapmadan nasıl ecdadımız birlik ve beraberliğini muhafaza ederek omuz omuza mücadele etmişse; bugün de aynı duygularla aynı hassasiyeti taşıyoruz. Ülkemizin birliğini, beraberliğini bozmaya yönelik faaliyetlerine devam eden şer güçlere ve onların taşeronlarına karşı hamdolsun biriz, beraberiz ve hep birlikte güçlü Türkiye'yiz. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.

Bu vesileyle, bugün, Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini yakan başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm aziz silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, Osmaniyeli hemşehrilerimizin ve tüm aziz milletimizin kurtuluş bayramını tekrar tebrik ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum

 

 

Yorumlar

    Yorum Bulunamadı...
    İlk yorum ekleyen siz olun

Yorum Yaz