“DOĞAL AFET TATBİKATI” NA KATILDI

  • 11 Mart 2014 Salı - EV ZİYARETLERİ -

Olası bir afet durumunda ilin hazırlıklı olmasını sağlamak amacıyla, Osmaniye Valiliğince "Doğal Afet Tatbikatı" düzenlendi. Osmaniye Milletvekilimiz Dr.  Suat Önal'ın da izleyici olarak katıldığı tatbikatı Vali Dr. Mehmet Oduncu, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar izledi. Gerçeğini aratmayan tatbikat izleyenlerde heyecan yarattı.

 

Senaryo gereği 6.5 şiddetinde depremin meydana gelmesinin ardından, yıkılan binaların enkazlarındaki yaralılar, kaza yapan araçlarda sıkışan ve binalarda mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı. Çıkan yangınlar, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Arama kurtarma ekiplerince enkaz altından çıkarılan yaralılara, 112 Acil Yardım ekiplerince müdahaleler yapıldı. Artçı depremler kısa aralıklarla devam ederken, depremde birçok konut, işyeri ve resmi kurum binasının yıkıldığı, enkaz altında çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu, bazı mahallelerde elektriklerin kesik olduğu, ilkyardım ve tedavi hizmetlerinin aksadığı, yangınların çıktığı, halkın korku ve panik içinde olduğu, kan ve serum ihtiyacı bulunduğu bilgileri alındı. Tatbikatta evsiz kalanlar vatandaşlar, çeşitli okullara ve kamu binalarına yerleştirildi. Depremzedelere dağıtılmak üzere, Valilik koordinasyonunda, yiyecek ve su temin edildi. Halk arasında çıkan kargaşaya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince müdahale edilirken, depremzedelere giden yardım malzemelerini yağmalamaya kalkışanlara Jandarma Ekipleri engel oldu. Tatbikat sahasında; su isale hattı, kanalizasyon hattı, telefon hattı, elektrik hattı, çadır kent, cami, okul, çocuk yuvası, konukevi, hastane, Afet Koordinasyon Merkezi, Lojistik Koordinasyon Merkezi oluşturuldu. Tatbikatın son bölümünde, Vali Dr. Mehmet Oduncu, ilçe kaymakamlarından uydu telefonu ile ilçelerin durumu hakkında bilgi aldı.

 

Milletvekilimiz Dr. Suat Önal ve Vali Oduncu, tatbikatın sona ermesinin ardından tatbikata katılan ekipleri yaptıkları gayretli çalışmalar nedeniyle kutladı. Tatbikat alanında oluşturulan çadırları tek tek ziyaret ederek , tatbikata katkısı ve emeği olan tüm personeli tebrik ettiler.

 

Yorumlar

    Yorum Bulunamadı...
    İlk yorum ekleyen siz olun

Yorum Yaz